Izvještaj s utakmice: Chelsea 4-2 Stoke City

31. 12. 2016 u 17:46

Chelsea je izjednačio Arsenalov rekord po najvećem broju uzastopnih pobjeda u Premier ligi u jednoj sezoni sa uzbudljivom pobjedom od 4-2 protiv Stoka na novogodišnju noć.

Plavci su sada pobijedili 13 utakmica zaredom – isto koliko i Tobdžije u sezoni 2001/12 – i poveli su nakon samo 30 minuta zahvaljujući pogotku Garyja Cahilla glavom.

Ali Bruno Martins Indi je postigao najbrži gol drugog poluvremena u sezoni samo 54 sekunde nakon početka i donio je izjednačenje za Stoke, prije nego što je Willian postigao svoj prvi od dva gola 10 minuta kasnije i tako vratio Place u vođstvo.

Stoke je nastavio da testira domaćine i Peter Crouch je postigao svoj prvi gol u Premier ligi od posljednjeg dana sezone 2014/15, u 64. minuti, prije nego što je Willian ponovo postigao gol za rezultat 3-2.

Willian
Willian je postigao dva gola u utakmici na Stamford Bridgeu

Diego Costa – koji se vratio u tim nakon suspenzije na Boxing Day – je imao posljednju riječ pet minuta prije kraja regularnog vremena i tako zaokružio pobjedu i povećao Chelseajevu prednost na devet bodova.

Prvo poluvrijeme je bilo sporije, šut N’Golo Kantea – koji se takođe vratio nakon suspenzije – u sedmoj minuti se može izdvojiti među uvodnim razmjenama lopti.

Gary Cahill i David Luiz
Gary Cahill slavi pogodak sa Davidom Luizom tokom trilera Premier lige

Lee Grant je zatim dva puta zaustavio Chelsea. Prvi put u 19. minuti kada je Costa zaobišao Mame Biram Dioufa na lijevoj strani šesnaesterca, ali šut je naišao na prsa golmana prije nego što je pokupio odbijenu loptu koja je došla od Martinsa Indija.

Ponovo je morao da interveniše tri minute kasnije kako bi zaustavio udarac glavom Cahilla prije nego što je Charlie Adam poslao loptu glavom pored gola nakon kornera koji je izveo Xherdan Shaqiri i to je bila najbolja šansa u prvom poluvremenu za Stoke.

Stoke City
Stoke City slavi svoje drugo izjednačenje zahvaljujući Peteru Crouchu

Grant je još jednom fantastično reagovao u 33. minuti i ponovo zaustavio Costu. David Luiz je poslao loptu kojom je pronašao napadača, koji je zaobišao Ryana Shawcrossa prije nego što je šutao, ali golman Stoka je krenuo sa linije i zaustavio ga. Zatim se dobro snašao i odbranio šut Edena Hazarda nakon što se lopta odbila.

Ali Grant nije ništa mogao nakon rezultirajućeg kornera, kada je Cahill nadskočio odbranu Stoka i poslao loptu u gol nakon što je Cesc Fabregas izveo korner i tako je doveo domaćine u prednost prije kraja poluvremena.

Drugo poluvrijeme je bilo puno golova i Stoke je izjednačio prvim šutom ka golu unutar minute drugog poluvremena. Adam je divno izveo slobodan udarac i pronašao glavu Croucha koji je bio pored stative, zatim je on poslao ka Martinsu Indiju koji je poslao loptu u gol.

Chelsea je ponovo poveo deset minuta kasnije, i to je bio lijep timski gol. Victor Moses je pobjegao Eriku Pietersu na desnoj strani šesnaesterca prije nego što je niskom loptom pronašao Hazarda u sredini. Belgijanac je jednim dodirom poslao loptu Willianu koji je postigao fantastičan pogodak pored četiri igrača Stoka.

Willian
Willian kontrolište loptu tokom utakmice na Stamford Bridgeu

Sa preostalih 26 minuta, Stoke je ponovo došao u vođstvo i tako napravio novu prepreku za lidere Premier lige. Sjajna duga lopta Adama je pronašla Croucha u šesnaestercu, koji ju je sjajno iskontrolisao i zatim je pronašao put u šesnaesterac uz pomoć Bojana. Ovaj drugi je pronašao Dioufa nakon čijeg centaršuta je Crouch postigao pogodak kada je dospio ispred Cesara Azpilicuete.

Ali usred euforije, Stoke se na trenutak isključio i dopustio Chelseaju da ponovo povede minutu kasnije. Slabo dodavanje gostiju je presjekao Fabregas i krenuo prema šesnaestercu, zatim je poslao loptu ka Willianu na desnoj strani koji je napravio nekoliko koraka prije nego što je poslao loptu u mrežu pod teškim uglom i savladao Granta.

Diego Costa
Diego Costa je postigao četvrti gol za Chelsea pet minuta prije kraja

Oba tima su imala priliku da postignu sljedeći gol u utakmici koja je išla ka uzbudljivom zaključku, u kojem su se isprobali Willian, Hazard i Costa koji je šutao preko prečke, prije nego što je centaršut Glena Johnsona zaustavio Azpilicueta i tako spriječio da lopta dođe do Crouch koji ju je čekao.

Costa je imao posljednju riječ utakmice, pet minuta prije kraja regularnog vremena. Marcos Alonso je izveo aut a tu loptu glavom šalje Adam (iz Stoka) u šesnaesterac, i ona pada na noge Chelseajevog napadača koji je savladao i Shawcrossa i Martinsa Indija prije nego što je smjestio loptu u mrežu.

Willian
Willian slavi prvi od njegova dva gola sa Davidom Luizom

Plavci sada mogu postaviti novi rekord Premier lige po pobijeđenim utakmicama zaredom u jednoj sezoni kada se suoče sa londonskim rivalom Tottenhamom u srijedu uveče, gdje će imati za cilj da pobjede po 14. put.

Chelsea (3-4-3): Courtois; Azpilicueta, David Luiz, Cahill (c); Moses (Ivanović 82), Kante, Fabregas (Matić 73), Alonso; Willian (Chalobah 84), Diego Costa, Hazard.
Neiskorištene izmjene: Begović, Zouma, Loftus-Cheek, Batshuayi.
Strijelci: Cahill 34, Willian 57, 65, Diego Costa 84
Žuti kartoni: Moses 24, Fabregas 59, Alonso 70

Stoke City (3-4-3): Grant; Johnson, Shawcross (c), Martins Indi; Diouf, Adam, Allen, Pieters; Shaqiri (Bojan 61), Affelay (Imbula 61); Crouch.
Neiskorištene izmjene: Given, Bardsley, Sobhi, Whelan, Bony.
Strijelci: Martins Indi 46, Crouch 64
Žuti kartoni: Diouf 70, Adam 86