Izvještaj s utakmice: Tottenham 2-0 Chelsea

04. 01. 2017 u 22:38

Dele Alli je postigao dva pogotka i spriječio Chelsea da dođe do istorijskog niza u uzastopnim pobjedama i vratio Tottenham nazad među prva četiri kluba sa pobjedom od 2-0 nad ljutim londonskim rivalom.

Veznjak je iskoristio dva centaršuta Christiana Eriksena i tako spriječio Plavce da dođu do rekordne 14. uzastopne pobjede.

Lideri lige su bili blizu gola nakon pokušaja Edena Hazarda u prvom i Diega Coste u drugom poluvremenu, ali Spursi su smanjili vođstvo Chelseaja na pet bodova i otvorili trku za titulom.

Menadžer Spursa, Mauricio Pochettino, je odlučio da odgovori Chelseaju sa krilnim igračima, i Kyle Walker i Danny Rose su dobili bitku protiv Victora Mosesa i Marcosa Alonsa, koji su bili ključni u uspješnom sistemu Antonia Contea.

Dele Alli i Eric Dier
Dele Alli slavi sa Ericom Dierom nakon što je postigao svoj drugi pogodak za Tottenham

Hazard je trebao dovesti Plavce u vođstvo nakon samo pet minuta kada je izbjegao ofsajd zamku i kada je ostao jedan na jedan sa Hugom Llorisom, ali njegov šut je otišao pored stative.

Walker i Rose su bili prijetnje na obe strane i Pedro je imao sreće što je prošao samo sa žutim kartonom kada je kasno startovao na lijevog beka Spursa, izazvavši nešto ogorčenja iz “Bitke sa Bridgea” prošle sezone.

Pedro i Costa su zatim imali žestok razgovor nakon što Costa nije uspio da ga proigra u poziciju za šut, dok je Chelsea bio sve više frustriran nemogućnošću da zaprijeti Tottenhamovom golu.

I Spursi su zaslužili vođstvo pred kraj poluvremena kada je Walker proigrao Eriksena koji je centrirao Alliju a on je smjestio loptu u mrežu četvrtu utakmicu zaredom.

Dele Alli
Ali šalje loptu u gornji ugao i dovodi Spurse u vođstvo

Chelsea je žestoko krenuo u drugom poluvremenu i mogao je izjednačiti ili preko Coste, koji je prisilio Llorisa da reaguje, ili Hazarda, koji je promašio sa male udaljenosti.

Ali Alli nije pogriješio i udvostručio je vođstvo Spursa u 54. minuti kada ga je ponovo pronašao Eriksen i on smješta loptu iza Thibauta Courtoisa u dalji ugao.

Chelsea je izgledao beznadežno i zbunjeno, dok je Pedro pronašao prostora ali slab centaršut namijenjen Alonsu stiže do Llorisa, a Conte je ubacio Williana, Cesca Fabregasa i Michy Batshuayija.

Dele Alli
Dele Alli postiže svoj i Tottenhamov drugi gol

Ali Tottenham je izdržao i pobijedio petu uzastopnu pobjedu koja je za zapamtiti, čime dolaze na treće mjesto Premier lige i samo dva boda iza drugoplasiranog Liverpoola.

Chelsea (3-4-3): Courtois; Azpilicueta, David Luiz, Cahill (c); Moses (Batshuayi 85), Kante (Fabregas 79), Matić, Alonso (Willian 65); Pedro, Diego Costa, Hazard.
Neiskorištene izmjene: Begović, Ivanović, Zouma, Chalobah.
Žuti kartoni: Pedro 18, Cahill 38

Tottenham (3-5-2): Lloris (c), Dier, Alderweireld, Vertonghen, Walker, Dembele (Winks 74), Wanyama, Eriksen, Rose, Alli (Sissoko 86), Kane (Son 90+3).
Neiskorištene izmjene: Vorm, Wimmer, Trippier, Davies.
Strijelac: Alli 45+1, 54